18 Kasım 2009 Çarşamba

Cenazeden etkilenip Müslüman oldu


15.11.2009 12:35
Alman Klara Gısela, Osmaniye'de katıldığı cenaze töreninden etkilenerek Müslüman oldu
Eşi Mehmet Sekin ile Kadirli Müftülüğü'ne gelen Klara Gısela, Müftü Orhan Öncü'nün makamında Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman oldu.

İsmini Gülseren Geisthardt olarak değiştiren bayana Müftü Orhan Öncü din değiştirme belgesi ve Kuran-ı Kerim hediye etti.

Gülseren Geisthardt'ı Müslüman olduğu için kutlayan Öncü, "Müslüman olan hanımefendi gibi bizde çok sevinçliyiz. Kendi isteğiyle Müslümanlığı tercih etti. Buradaki örf ve adetlerin güzelliğini görmüş. Müslümanlıktaki güzellikler kendisini çok etkilemiş. Biz de onun Müslüman olmasına ve hidayete ermesine yardımcı olduk." diye konuştu.

Eşi Mehmet Sekin'in vefat eden babası İbrahim Sekin'in cenazesine katıldığını anlatan Gülseren Geisthardt, "Cenazede gördüğüm birlik ve beraberlik beni çok etkiledi. Almanya'da cenazeleri aile yakınları kaldırır. Fakat Türkiye'de cenazeye aile dışında herkes katılıyor. Bu olay beni çok etkiledi ve Müslüman olmaya karar verdim." dedi.

Eşi Klara Gısela'nın babasının 1 yıl önce vefat ettiğini söyleyen Mehmet Sekin ise, "Eşimin babası vefat ettiğinde cenazeye ben de katılmıştım. Almanya'da cenazelere aile yakınları dışında fazla katılan olmaz. Türkiye'de cenazelerdeki birlik ve beraberlik eşimi çok etkiledi ve Müslüman oldu. Almanya'ya yerleşmeyi düşünüyoruz. Çünkü eşim bir üniversite hastanesinde sağlık memuru. Ben de Köln Belediye'sinde işçiyim. Emekli olunca Türkiye'ye dönebiliriz." şeklinde konuştu.

Almanya'nın Köln şehrinde Mehmet Sekin adlı Türk ile 2005 yılında tanışan Klara Gısela, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde Mehmet Sekin ile evlenmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder