17 Kasım 2009 Salı

Vali, dine uygun değil diye pisuvar KALDIRTMIŞTI... Diyanet KALSIN dedi


ORDU Valisi Ali Kaban'ın 'dinen uygun olmadığı' gerekçesiyle camilerden pisuvarları kaldırması ile başlayan tartışmaya, Diyanet son noktayı koydu.

Diyanet'ten, önemli olanın 'idrarın insan üzerine sıçramaması' olduğu belirtilerek, 'Tedbir alındığı sürece pisuarın da, klozetin de dinen sakıncası yok' açıklaması geldi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, konuyla ilgili AKŞAM'a şunları söyledi:

Dinde esas olan temizliktir ve kişinin pislikten uzak durmasıdır. İdrarın insan üzerine sıçramaması gerekir. Küçük abdestin sıçraması da tıpkı dışkı gibidir. Dinimizce haramdır. Önemli olan temizlik ve tedbirdir. Pisuvarda idrarın insan üzerine sıçramasını önleyecek tedbir alındıktan sonra klasik tuvalet de olur, klozet de, pisuvar da. Eğer pisuar temiz bir şekilde kullanmaya olanak sağlıyorsa dinde sakıncası yok.

CHP Milletvekili Rahmi Güner, pisuvar yasağını TBMM gündemine taşıdı. Güner, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu soruları yöneltti: İl müftüsü, ayakta bevletmenin prostat kanserine yol açtığını ifade etmiştir. Buna ilişkin bilimsel veri bulunmakta mıdır? Bu çağ dışı olay için Bakanlık olarak önlem alacak.

DİYANET'İN sitesinde yer alan makalede de, tuvalet temizliğine ilişkin bilgiler verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: Özür söz konusu değilse vücuttan idrar sızıntısı olduğu sürece abdest geçerli olmaz. İdrarın vücuttan iyice çıkması için hareket etmek, yürümek veya öksürmek gerekebilir. Temizlik iyi yapılmadığında idrar sızıntısı elbiseye bulaşacağından bu temizlik önemlidir. Hz. Peygamber idrardan sakınmayı emretmiş, kabir azabının çoğunun idrardan sakınmama sebebiyle olacağını haber vermiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder